Wiecie już, co Wasze maluszki dostaną na Mikołajki? U nas tradycyjnie Mikołaj podrzuca niewielkie upominki do elegancko wypastowanych butów. Zazwyczaj są to książki i książeczki i w świątecznym klimacie, gry, słodycze i aromatyczna herbata w butach dorosłych – czyli drobiazgi mające umilić rodzinny czas adwentu. A idealnym rozwiązaniem na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem są puzzle.
Nie ma co ukrywać – propozycji puzzli dla maluszka jest zatrzęsienie. Można przebierać w kształtach i wielkościach zarówno samej układanki, jak i poszczególnych puzzli, tematach obrazków i stylach ilustracji. Dokonując wyboru zależało mi na tym, aby gra była niewielka (dająca się spakować do plecaczka Bobasy), dobrej jakości i najchętniej dotycząca pojazdów, bo ruch uliczny to u nas niesłabnący hit nad hitami.
Pojazdy. Książeczka i cztery układanki. PUZZLE dla malucha
Ten zestaw układanek skierowany jest do najmłodszych, bo sugerowany wiek odbiorcy to 2+. Powiela znany już nam sposób nauki skupiania uwagi na układankach poprzez zwiększanie poziomu trudności małymi kroczkami.
W pudełku znajdują się cztery układanki po 2, 3, 4 i 5 puzzli, dzięki czemu nawet najmniejszy gracz nie będzie się zniechęcał nadmierną ilością elementów do ogarnięcia. Zaczynamy więc od najłatwiejszej propozycji stopniowo stawiając przed dzieckiem coraz trudniejsze zadania. Na każdym z obrazków do ułożenia przedstawiono jeden z pojazdów – radiowóz, koparkę, wóz strażacki i lokomotywę. Każdy z nich jest utrzymany w innej kolorystyce, dzięki czemu dziecku łatwo wybierać odpowiednie puzzle i łączyć je ze sobą.
Bardzo fajnym pomysłem jest dołączenie kartonowej książeczki z czterema wierszykami poświęconymi układanym pojazdom. Po ułożeniu puzzli można dać dziecku chwilkę wytchnienia, wspólnie przeczytać wierszyk, powydawać charakterystyczne dla pojazdu dźwięki, albo pozwolić dziecku wyszukać w książeczce obrazka, który właśnie ułożyło.
Świetna zabawa rozwijająca nie tylko zdolność skupiania uwagi i motorykę małą, ale również rozwijająca słownictwo i osadzająca układane obrazki w szerszym kontekście.
Grazyna Wasilewicz, Ewa Nawrocka, Pojazdy, Kraków: Wydawnictwo Aksjomat, 2018, 10 s. + 4 układanki
Na serię składają się jeszcze dwa inne zestawy – „Zwierzęta” i „Na wsi”.
Puzzle malucha. „Io io! Pali się!” i „Dzyń, dzyń! W mieście”
W przypadku tych dwóch tytułów do czynienia już z pełnowymiarowa układanką, czyli prostokątnym obrazkiem podzielonym na 25 elementów tej samej wielkości.
Poziom trudności zwiększa się, dlatego sugerowany wiek odbiorcy to 3+, chociaż moja Maja świetnie daje sobie radę jeszcze na kilka miesięcy przed trzecimi urodzinami.
Dlaczego jest trudniej? Tym razem dziecko układa już cały obrazek, a nie tylko jeden element na białym tle. Musi skupić się na szczegółach i nauczyć się powoli korzystać ze wzoru na opakowaniu. Liczba elementów jest już pewnym wyzwaniem, ale wciąż nie ma ich aż tyle, by zniechęcić przedszkolaka na samym starcie.
Ilustracje są wyjątkowo sympatyczne, w nasyconych kolorach i przedstawiające intrygujące sytuacje. Po ułożeniu całości warto spędzić z dzieckiem chwilę na wzajemnym opowiadaniu co dzieje się na obrazku. A dzieje się sporo – strażacy ściągają kota z drzewa, chłopiec karmi gołębie w parku, a inny kupuje lody i tak dalej.
Puzzle malucha. Dzyń, dzyń! W mieście, Kraków: Wydawnictwo Aksjomat, 2018, 25 elementów.
Puzzle malucha. Io, io! Pali się!, Kraków: Wydawnictwo Aksjomat, 2018, 25 elementów.
Ta seria składa się aż z 6 różnych obrazków o szerokim przekroju tematycznym – można wybrać puzzle o ogrodzie zoologicznym, placu budowy czy pojazdach.
„Cyferki. Książeczka z naklejkami i PUZZLE do pary” oraz „Literki. Książeczka z naklejkami i PUZZLE do pary”
Te układanki zwróciły moją uwagę ze względu na ich potencjał edukacyjny. Przygotowujemy się z Majką do nauki literek i cyferek, dlatego coraz częściej rozglądam się za zabawami z tym związanymi.
A ten pomysł jest super! Oba zestawy składają się z par puzzli – cyferki z 10, literki z 24 (puzzle z cyferkami są sporo większe, niż te z literkami) – do dopasowania. W przypadku cyferek na jednym elemencie mamy kolorową cyfrę, na drugim zaś odpowiednią liczbę przedmiotów, np. do trójki należy dopasować trzy kotki, do ósemki osiem pszczółek.
W przypadku literek łączymy literkę z obrazkiem – A z arbuzem, K z kotkiem i tak dalej.
Oba zestawy uzupełnia książeczka z naklejkami, w której należy uzupełnić liczbę zwierzątek naklejkami właśnie, by pasowała do cyferki obok i podjąć pierwsze próby pisania literek i cyferek.
Jedyny minus, to brak zapisanej nazwy zwierzątka pod ilustracją w przypadku zestawu z literkami, co od razu pomagałoby utrwalić sam wygląd słowa. Dzięki temu można by też wprowadzić polskie litery – byłby wyszczególnione nie na początku, a w środku słowa odpowiadającego obrazkowi.
Cyferki. Książeczka z naklejkami i PUZZLE do pary, Kraków: Aksjomat 2018.
Literki. Książeczka z naklejkami i PUZZLE do pary, Kraków: Aksjomat 2018.
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona jakością puzzli – podczas, momentami bardzo intensywnego, testowania żaden element nie uległ zniszczeniu, wygięciu, czy rozwarstwieniu. A kocie logo Aksjomatu na rewersach jest u nas dodatkową atrakcją.
Ceny puzzli wahają się od 13 do 20 zł, więc świetnie sprawdzą się jako drobny prezent na przykład na Mikołajki albo jako zamiennik czekolady od cioci wpadającej do rodziców na herbatkę.
Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Aksjomat.