Bajki Majki: „Biblia opowiedziana i objaśniona” Jean–Michel Billioud, Hélène Georges

Chyba każdy zna, lepiej, lub gorzej, część biblijnych opowieści, postaci i wydarzeń. Najczęściej jednak nasza wiedza jest bardzo powierzchowna i dotyczy zaledwie kilkunastu najpopularniejszych wątków powielanych w kulturze popularnej lub związanych z obchodzonymi świętami. A kiedy przychodzi moment, w którym powinniśmy przekazać naszą wiedzę potomnym okazuje się, że jesteśmy kompletnie nieprzygotowani na grad dziecięcych pytań.

Bo czy zastanawialiście się kiedyś kim właściwie byli ci faryzeusze? W którym miejscu na mapie szukać miasta Nazaret, co znaczy słowo „apokalipsa”, ile wzrostu mierzył Goliat i kiedy właściwie to wszystko się wydarzyło?

Tak naprawdę nie ma co próbować szukać odpowiedzi bezpośrednio w tekście Pisma Świętego, które, bez stałego dostępu do internetu, wciąż pozostanie w dużej mierze niezrozumiałe przez najbardziej nawet zawziętego czytelnika. Przerażona koniecznością zmierzenia się z wyzwaniem, jakim jest „wychowanie dziecka w wierze katolickiej” długo szukałam rozwiązania tego problemu. I nareszcie pojawiła się książka, która idealnie odpowiada na moje potrzeby. A że jest dedykowana czytelnikom w wieku 8+, to akurat się załapuję.

To książka, która wciągnie nie tylko dziecko. Odkąd tylko odebrałam ją na poczcie, jest dosłownie rozchwytywana przez całą rodzinę. Przystępna, intrygująca i po prostu ciekawa.

Przede wszystkim dlatego, że poszerza tekst Biblii o kontekst społeczno-polityczny. Poza treścią przypowieści znajdziemy tu również mapy, drzewa genealogiczne i mnóstwo fantastycznych ciekawostek.
Na przykład przy okazji przypowieści o Wieży Babel autor tłumaczy przy okazji czym jest zikkurat.  Wychodząc od głównego tematu nawiązuje do innych religii, wspomina o sposobach przedstawienia danych motywów i wydarzeń w sztuce i doszukuje się błędów (znalazł się nawet mój ulubiony rogaty Mojżesz!). Ponadto zapewnia czytelnikowi zestawienia cudów, symboli, proroków i apostołów, dzięki czemu książka jest swoistą „ściągą z wiary”.

Tłumaczy zawiłe aspekty wiary, wyjaśnia przenośnie i symbolikę, przybliża codzienność opisywanych epok. I robi to całkowicie przystępnym językiem unikając jednocześnie pauperyzacji i zbytniego uproszczania.

Co ciekawe, proste i stonowane (choć bardzo estetyczne) ilustracje w kolorach ziemi są jedynie niewiele znaczącym dopełnieniem tekstu podnoszącym jego atrakcyjność. Nie przejmują funkcji narracyjnej, nie zawłaszczają uwagi odbiorcy i nie oszałamiają przepychem jak to zwykle w sztuce (szczególnie religijnej!) bywało. Tym razem to nie obraz opowiada historie, on tylko pomaga je sobie zwizualizować i podkreśla ich znaczenie. Bardzo subtelny zabieg, którego nie można nie docenić. Bo oto mamy do czynienia ze świetnie zilustrowaną książką, w której obrazki nie wysuwają się na pierwszy plan. I wcale nie miały takiego zamiaru.

Biblia-encyklopedia. Rzetelna, ciekawa, przejrzysta i pięknie wydana. Pozycja obowiązkowa w każdym domu. Z pewnością będę do niej wracać nie raz. Jak tylko uda mi się do niej dopchać gdzieś między Majką, mężem, a babcią.

Jean–Michel Billioud, Hélène Georges, Biblia opowiedziana i objaśniona, Poznań: Wydawnictwo Papilon, 2018, 172 s.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s