Bajki Majki: „Maluch odkrywa świat. Pierwszy słowniczek obrazkowy. Wokół nas” .

Maja wciąż uparcie nie mówi, chociaż potrafi bardzo dobrze dopiąć swego pokazując dany przedmiot i piszcząc wniebogłosy. Jednak nowe wyrazy chłonie jak gąbka i zapytana o dany przedmiot w większości przypadków potrafi go pokazać albo przynieść (jeśli oczywiście akurat ma na to ochotę). Dlatego też dbamy o rozwój słownictwa, szczególnie, że poznawanie świata to przecież świetna zabawa.

Słowniczki obrazkowe ze zdjęciami, to u nas ostatnio prawdziwy szał. Można pokazywać obrazki paluszkiem i szukać ich odpowiedników w najbliższym otoczeniu. Chyba najfajniejszą propozycją, jaką dotąd wspólnie testowałyśmy okazał się być „Maluch okrywa świat. Pierwszy słowniczek obrazkowy” wybrałam dla Majki część „Wokół nas” ze względu na jego różnorodność, ale w serii jest jeszcze siedem innych tomików o różnej tematyce.

Ta kwadratowa, całokartonowa książeczka została podzielona na pięć sekcji tematycznych – po jednej na dwie strony. Dzięki temu znajdziemy w niej zdjęcia zwierząt, roślin i przedmiotów, które spotkać można w kilku miejscach – na spacerze, w sklepie, na ulicach, w przedszkolu, i w domu. Odkąd za oknem zrobiło się naprawdę ładnie, słowniczek towarzyszy nam podczas spacerów – okazało się, że nieco większy format jest bardzo poręczny podczas oglądania w wózku – i porównujemy napotkane przedmioty z tymi sfotografowanymi w książce. I chociaż w naszej okolicy nie trafiłyśmy jeszcze na ani jeden hydrant, a wszystkie mijane koty są kolorowe zamiast czarne, to zabawa jest przednia, a spacery zmieniają się w pierwsze detektywistyczne przygody.

Ta lektura świetnie rozwija słownictwo, wzbudza zainteresowanie zupełnie nowymi przedmiotami (na przykład śmietnikami ku mojej wielkiej rozpaczy :( ), zwraca uwagę na podobieństwa i różnice oraz wspomaga ćwiczenie spostrzegawczości. Mam również nadzieję, że opisywanie obrazków i powtarzanie ich nazw wspomaga rozwój mowy u mojego leniuszka. W dodatku jest po prostu pancerna (kilka razy razy spadła nam na chodnik i raz w błoto, czego zupełnie po niej nie widać!) i naprawdę ładnie rozwiązana wizualnie, a cena jest całkiem przystępna.

Obie bardzo polecamy do oglądania w domu i poza nim!

Maluch odkrywa świat. Pierwszy słowniczek obrazkowy. Wokół nas, Warszawa: Wydawnictwo Wilga, 2016, 10 s.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s